Trump po zwolneniu Comeya rozmawia z Ławrowem

1
341

Nic dziwnego,  że dymisja szefa FBI Jamesa Comeya pozostaje głównym tematem w USA. Komentarze polityków, komentatorów są zgodne. Amerykańska demokracja znalazła się w niebezpiecznym momencie. W sytuacji, gdy Rosja usiłuje wpływać na proces wyborczy w USA oraz w Europie Zachodniej, dyrektor FBI prowadzący dochodzenie w sprawie hipotetycznej zmowy ludzi z kampanii Trumpa i reprezentantów Rosji, zostaje zwolniony z pracy. Mało tego. Dzisiaj prezydent Trump spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Ławrowem oraz ambasadorem Federacji Rosyjskiej w USA, Kiesljakiem, czyli postacią będącą w centrum dochodzenia FBI. Spotkał się potajemnie, nie zaproszono dziennikarzy z USA, zdjęcia z tego spotkania w Białym Domu, dotarły do USA za pośrednictwem strony internetowej rosyjskiego ministerstwa. Trudno o gorszy moment do spotkania z facetem, który jest głównym rekruterem szpiegów w USA. W dzień po dymisji szefa FBI, prowadzącym dochodzenie w tej sprawie? Nic dziwnego, że wielu komentatorów łapie się za głowę. Czegoś takiego w historii Ameryki jeszcze nie było. Podobnie czyni wielu ustawodawców na Kapitolu.

W amerykańskim systemie równowaga pomiędzy władzą wykonawcza i ustawodawczą odgrywa kluczową rolę. Jak poradzi sobie z tym Kongres z republikańską większością? Jakie będą polityczne konsekwencje tej decyzji?  Potrzeba czasu, abyśmy je poznali.  W każdym bądź razie notowania prezydenta Trumpa ponownie spadły. Według sondażu Quinnipiac University, prezydenta popiera zaledwie 37% Amerykanów. Wielu republikańskich ustawodawców jest zaskoczonych.

Nie wiemy kto będzie następcą Comeya, ale nazwisko kandydata mamy poznać bardzo szybko, być może jeszcze dzisiaj, dochodzenie w sprawie ewentualnej, hipotetycznej zmowy prowadzić będzie zastępca szefa FBI Andrew McCabe i zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein. Ponadto jeszcze przed dymisją Comeya, który prosił Departament Sprawiedliwości o środki na dalsze  prowadzenie dochodzenia, Wielka Ława Przysięgłych wezwała ludzi z otoczenia generała Flynna i jego samego na przesłuchanie.  Czy nowy dyrektor po zaakceptowaniu jego kandydatury przez Senat, zwykłą większością głosów, będzie nadal prowadził dochodzenie?

Amerykanie mają prawo poznać prawdę. Inaczej trudno wymagać, aby ludzie mieli zaufanie do polityków, do procesu politycznego.  Dlatego wydaje się koniecznym powołanie przez Kongres niezależnego prokuratora w celu zbadania sprawy. Demokraci i republikanie powinni osiągnąć porozumienie.  Dochodzenie to ważne jest dla bezpieczeństwa i funkcjonowania państwa. Zobaczymy, co zrobi Kongres.  Niektórzy ustawodawcy domagają się zbadania wszystkich biznesów Trumpa i jego powiązań z Rosją. Na Florydzie nieruchomości od Trumpa kupowało wielu rosyjskich oligarchów.

Szok rzeczywiście jest spory, prezydent postąpił zgodnie z prawem, ale wbrew politycznemu obyczajowi. Rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer przeżył krótkie zalamanie nerwowe i dzisiaj, w krytycznym momencie dla prezydenta na spotkaniu z dziennikarzami zastąpiła go Sarah Huckabee Sanders.

Foto; NPR

Andrzej Jarmakowski

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: