Trump rozpoczyna globalną wojnę handlową?

0
193

Stany Zjednoczone w marcu tego roku nałożyły karne cła na import stali do USA  w wysokości 25% i aluminium w wysokości 10%. W stosunku do Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku, Korei Południowej, Australii i Brazylii, obowiązywanie taryf zawieszono do dnia 1 czerwca br. Kanada z Meksykiem oraz Unią domagały się stałego wyłączenia ich z obowiązywania taryf.

Prezydent Trump zdecydował jednak o wprowadzeniu ceł z dniem dzisiejszym, czyli 1 czerwca.  Przebywająca w Portugalii Angela Merkel, po rozmowach z premierem Portugalii Antonio Costą zapowiedziała, iż Unia porozumiała się już ci do inteligentnej i zdecydowanej odpowiedzi na amerykańskie cła. Także Meksyk zapowiedział odpowiedź na amerykańskie cła.

Merkel powiedziała, że odpowiedź Europy będzie zdecydowana.

Prezydent Trump przemawiając dwa dni temu w Nashville po raz kolejny wyraził przekonanie, iż Meksyk zapłaci za budowę muru na granicy. Prezydent Meksyku natychmiast odpowiedział, iż nic z tych rzeczy, Meksyk nigdy nie zapłaci za żaden mur. W opublikowanym dziś wywiadzie dla francuskiego dziennika “Le Figaro” amerykański minister handlu Wilbur Ross podkreślił, że USA “nie chcą wojny handlowej”. Nie potwierdzając otwarcie, że Stany Zjednoczone cła nałożą, zapowiedział, że “to od Unii Europejskiej będzie zależało, czy zechce podjąć działania odwetowe”. “A następne pytanie będzie takie: jak zareaguje (na nie prezydent USA Donald) Trump” – dodał Ross.

Może to oznaczać początek globalnej wojny handlowej. Najbliższe tygodnie pokażą, w którą stronę się to potoczy.

Prezydent USA odwołał spotkanie z przywódcą Korei Północnej, po czym jakby  nic się nie stało, nadal negocjował spotkanie na szczycie. Można sobie wyobrazić, iż prezydent zje hamburgera na obiad, po czym cła odwoła na kolejne 3 miesiące, na przykład.  Wszystko jeszcze może się  zdarzyć. Prezydent zawsze, zdanie może zmienić.

Giełda reaguje umiarkowanymi niewielkimi spadkami.  Rozpoczęcie wojny handlowej, może oznaczać początek światowej recesji, w którą wpędzi świat populistyczna polityka amerykańskiego prezydenta.

Premier Kanady przy pomniał, iż Kanada przez 150 lat była najwierniejszym sojusznikiem Ameryki. Cła nazwał on obelgą. Kanada, Unia i Meksyk wprowadzą swoje karne cła na amerykańskie towary.

Foto Hutnictwo – Wnp

Wideo: @Times of Oman

Rozmowy Unii z USA nie przyniosły żadnego rezultatu.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: