Uchwalić ustawę o pomocy dla Powstańców Warszawskich

1
396

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali w poniedziałek do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu we wrześniu zajął się projektem autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej, dotyczącym pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. Jak poinformowali posłowie, mamy do czynienia ze skandalem, ponieważ zamrożono projekt ustawy, w którym szczególnie liczy się czas. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w styczniu, projekt skierowany został do Komisji  Rodziny i tam leży od stycznia. Posłowie PO uważają to za skandal, gdyż w przypadku tego projektu czas liczy się najbardziej. Coraz mniej wśród nas uczestników Powstania Warszawskiego.

Ustawa dotyczy niewielkiej grupy osób, w skali kraju do dzisiaj  żyje około 2700 uczestników walk powstańczych w Warszawie. W stolicy żyje 700 powstańców.

W ubiegłym roku o uchwalenie odpowiednich przepisów apelował profesor Żukowski. Obecnie jego apel będzie można powtórzyć. PiS nie zrobił nic, aby zapewnić godną starość uczestnikom walk o wolną Polskę.

II Rzeczpospolita, tuż po powstaniu w 1918 roku, choć uboga, znajdująca się w znacznie gorszej sytuacji niż Polska dzisiaj, pamiętała o swoich bohaterach i uchwaliła ustawę przyznającą rentę, wszystkim żyjącym wówczas jeszcze uczestnikom Powstania Styczniowego. Choć rząd PiS wykorzystuje Powstanie Warszawskie, politycy PiS chętnie biegają na patriotyczne spędy, to nie potrafili uchwalić ustawy. Ciekawe jak podczas tegorocznych rocznicowych uroczystości będą patrzyli w twarz ostatnim żyjącym jeszcze uczestnikom walk w Warszawie.

Tyle mówią politycy PiS polityce historycznej, słyszymy jak wielką wagę przywiązują do historii. Os siebie, od redakcji dodajmy, iż toczą naszym zdaniem idiotyczne potyczki o cmentarze. To jak to możliwe, że, przy takim przywiązaniu do historii nie posłowie PiS, nie potrafili załatwić tak oczywistej, niestety pozornie oczywistej, jak widać sprawy. Przetrzymywanie przez wiele miesięcy w zamrażarce tej ustawy to kompromitacja Marszałka Sejmu i całej Partii Prawa i Sprawiedliwości.  Nie można zapominać, iż koniec wojny oznaczał dla wielu uczestników Powstania Warszawskiego kolejny rozdział brutalnych represji.

Foto: forumemjot dla Polski – WordPress.com

Wideo: Platforma News

1 Komentarz

  1. Powstańcy nie tylko nie mają zabezpieczenia i pomocy ze strony państwa, państwo PiS umniejsza ICH zasługi, wręcz marginalizuje je zamieniając Apel Poległych na Apel Pamięci.
    Lech Kaczyński przyczynił sie do powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, ale ”przyczepianie”go do obchodów rocznicy Powstania, którego uczestnikiem nie był jest grubym nadużyciem.
    1 SIERPNIA jest DNIEM PAMIĘCI O POWSTAŃCACH I OFIARACH CYWILNYCH POWSTANIA!!!! A TAKŻE ODDANIA CZCI TYM, KTÓRZY PRZEŻYLI I BUDOWALI POLSKĘ.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: