Utrudnienia w dostępie do edukacji dzieci niepełnosprawnych

0
166

Posłowie opozycji zorganizowali dzisiaj konferencję prasową, w której oprócz posłów uczestniczyli rodzice dzieci niepełnosprawnych, jak i same dzieci poszkodowane przez los. Powodem zorganizowania konferencji było utrudnianie dzieciom niepełnosprawnym dostępu do edukacji.

Tuż przed wakacjami odbyło specjalne posiedzenie odpowiedniej Komisji Sejmowej, podczas którego zwracano uwagę, iż zmiany zapisów w specjalnym rozporządzeniu spowoduje, iż dzieci z rozmaitymi dysfunkcjami, wymagającymi indywidualnego toku nauczania spowoduje, iż dzieci te zamknięte zostaną w domach. Minister obiecała nie mieniać obecnych zasad, obietnicy nie dotrzymała, postanowiła dzieci niepełnosprawne zamknąć w domach. To kolejne osiągnięcie rządu PiS w dziedzinie oświaty i edukacji.

W ministerialnym rozporządzeniu opublikowanym 31 sierpnia br minister Zalewska stwierdza, że nauczanie indywidualne musi być realizowane w miejscu zamieszkania ucznia, w domu, Oznacza to, że wielu uczniów pozostanie w domach, bez prawa do normalnego spotkania z kolegami i koleżankami. Dla wielu dzieci będzie to szok. Do tej pory szkoła uzgadniała z rodzicami przebieg indywidualnego nauczania.

Podczas konferencji prasowej wystąpili rodzice dzieci niepełnosprawnych.  Przypominano, iż Polska ratyfikowała  Konwencję ONZ o prawach niepełnosprawnych. Przyjęte przez Polskę zapisy sprzeczne są z literą i duchem tej konwencji. Na usta cisną się bardzo ostre słowa pod adresem rządu PiS. Dobrze, że opozycja przygotowała odpowiednią nowelizację ustawy. Będziemy uważnie obserwować jaki będzie jej los. Natomiast postawa rządu PiS jest zwyczajnie obrzydliwa. Tak z ludzkiego, moralnego punktu widzenia.

Foto: NaTemat

Wideo: Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: