W obronie LOTOSU

0
175

Nieszczęście Polski polega na tym, że niestety po odzyskaniu niepodległości w roku 1989 w Polace zatrzymano proces prywatyzacji. W rękach państwa pozostały wielkie dawne molochy, jak Orlen, KGHM i wiele innych. Często bywało tak, że coraz silniejszy sektor prywatny musiał zarobić na utrzymywanie  wielu nierentownych firm państwowych.

Pozostawienie poważnej części gospodarki w rękach państwowej biurokracji, powodowało, że wśród wszystkich członków OECD, stopień ingerencji państwa w gospodarkę w Polsce, jest zdecydowanie najwyższy. Pod tym względem w OECD z Polską nikt równać,  się nie może

Gospodarka pozostawiona w rękach państwowej biurokracji, nie narodu, stała się pożądanym łupem. Kiedy PiS doszedł do władzy, stopień ingerencji państwa rósł, Polska odchodziła od wolnorynkowej gospodarki, budując podobny ro rosyjskiego system oligarchiczny. Prezesi największych firm zostają potężnymi oligarchami, od których zależy bardzo wiele.

Ostatnio dowiedzieliśmy się o pomyśle połączenia Orlenu z Lotosem. Powstanie w ten sposób wielki państwowy  monopolista. Tworzenie monopoli  nie leży w interesie konsumentów, dźwignią rozwoju jest wolna konkurencja. Już dawno zrozumiano to w Stanach Zjednoczonych, w swoim czasie,  dzieląc monopolistę na ryku naftowym „Standard Oli”.

Nie istnieją żadne, rozsądne ekonomiczne argumenty przemawiające za łączeniem Lotosu i Orlenu. Likwidacja Lotosu, to rodzaj kary dla Pomorza Gdańskiego. PiS nigdy tutaj nie wygrał. Od lat na Pomorzu dostaje wyborczy łomot. Lotos jest sponsorem lokalnych samorządów, klubów sportowych, wielu lokalnych inicjatyw.

Oczywiście takie wielkie państwowe molochy, to ważny element dzielenia partyjnych łupów. Prezesem tego wielkiego państwowego monopolu ma zostać znany już w Polsce, niestety nie zawsze z dobrej strony, były wójt  Pcimia Daniel Obajtek. Facet narobił już w Gdańsku bigosu w firmie Energa, teraz zyska nowe poletko. Obajtek z wielomilionową pensją, potem gigantyczną odprawą, po odejściu z koncernu stanie się jednym, z największych pisowskich oligarchów.

Obajtek jak pokazała  dotychczasowa kariera, wiedzę ekonomiczną posiada na poziomie wójta. Posiada jednak jedną podstawową zaletę. Jest całkowicie dyspozycyjny wobec PiS.Pomorze zaś w  wyborach samorządowych i tak nie zagłosuje na PiS.

Wójt Pcimia zostający szefem największej firmy w Europie środowej pokazuje jak chory jest system budowany przez PiS. Dlatego wydaje się, że po ponownym odzyskaniu wolności koniecznym będzie dokończenie systemu prywatyzacji i skończenie raz na zawsze, z tym dziwacznym polskim kapitalizmem państwowym. To absurd, a przede wszystkim poważna bariera wzrostu.

Foto: Radio Poland

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: