W trzech województwach długi alimentacyjne przekroczyły 1 mld zł

0
198

Średnia wartość zobowiązania z tytułu niezapłaconych alimentów przypadająca na jednego dłużnika alimentacyjnego zwiększyła się we wszystkich województwach. Od maja do lipca średnia dla kraju wzrosła o 648 zł i wynosi obecnie 35 383 zł. Najwyższe średnie zadłużenie występuje w województwach: lubelskim, kujawsko-pomorskim oraz świętokrzyskim. Najniższe w Lubuskiem i na Śląsku.

W ciągu trzech miesięcy, od maja do końca lipca 2017 r., przybyło 8 166 dłużników alimentacyjnych, a zaległości wzrosły o 485 mln zł wobec 325 mln zł w okresie luty-kwiecień. Tym samym dynamika przyrostu długów alimentacyjnych zamiast zwalniać, ostatnio jeszcze przyspieszyła. Do BIG InfoMonitor wpisują dłużników kolejne gminy, które wcześniej tego nie robiły, przyrastają też zaległości wcześniej zgłoszonych już osób.

Wzrost wartości zobowiązań alimentacyjnych odnotowano we wszystkich województwach, z kolei liczby dłużników w 14-tu. Najbardziej widoczna zmiana zarówno jeśli chodzi o liczbę dłużników, jak i wartość zaległości miała miejsce na Dolnym Śląsku. W efekcie woj. dolnośląskie dołączyło do śląskiego i mazowieckiego, gdzie kwota niezapłaconych alimentów przekracza już 1 mld zł, a liczba dłużników 30 tys. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyrost liczby dłużników, znalazło się woj. lubelskie – o 665 osób, na trzecim mazowieckie – o 570 osób. Nieznaczne spadki odnotowano na Podkarpaciu, tu liczba dłużników alimentacyjnych zmniejszyła się o 17 osób oraz na Pomorzu – jest o 11 osób mniej.

Choć najliczniejszą grupę niepłacących na swoje dzieci tworzą osoby między 35 a 44 rokiem życia – ponad 35 proc., to jednak podczas ostatniego kwartału najwięcej dłużników alimentacyjnych przybyło w przedziale wiekowym 45-54 i to zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet: kolejno 2 857 i 220 osób – mówi o tym w rozmowie z MarketNews24 Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.

Drugi co do wielkości wzrost odnotowano wśród osób w wieku 55-64 lata, ale tylko u mężczyzn – o 2 062 osoby. O niewiele mniej nowych dłużników alimentacyjnych pojawiło się także we wspomnianej już najliczniejszej grupie 35-44 – 2 059 mężczyzn oraz stosunkowo sporo kobiet – 194. Przewaga mężczyzn widoczna jest jednak w każdym przedziale wiekowym, stanowią oni 95 proc. wszystkich niepłacących na dzieci.

Liczba dłużników alimentacyjnych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wciąż rośnie. Czy nadal będzie powiększać się w takim tempie? Niewykluczone, że nie. Wkrótce dłużnicy alimentacyjni odczują konsekwencje nowego bardziej restrykcyjnego prawa. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, która weszła w życie 31 maja br., osoba zobowiązana (wskazana w art. 209 paragraf 1 Kodeksu karnego), której zaległość stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Tekst i wideo: @ MarketNews24

Foto; Express Bydgoski

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: