Warszawa obchodzi rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

0
210

W Warszawie dzisiaj liczne uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania warszawskiego, największej akcji zbrojnego podziemia w czasie II wojny światowej.

Od wielu lat rocznicowe uroczystości oglądałem z zażenowaniem.  Powstańcze uroczystości stały się zakładnikiem totalitarnych umysłów Jarosława Kaczyńskiego i jego zwolenników. Im bardziej brutalna była wojna między braćmi Kaczyńskimi a resztą Polski, tym większymi gwizdami podczas rocznic powstania.   witani byli przedstawiciele ruchów od PiS niezależnych.  PiS traktował te uroczystości jako swoje.  Chciał i nadal chce decydować o tym, kto ma prawo do używania tytułu Polaka. Świat widział tę hańbę, nawet daleko od Warszawy, przychodziło się wstydzić za Polskę.

Nie inaczej jest  w tym roku. Ze smutkiem,  z uczuciem wstydu słuchałem kretyńskich wypowiedzi wiceministra Bartosza Kownackiego. Kownacki, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, to ludzie zbyt mali, aby mówić o nich przy tej okazji.

Obecna władza na piedestale stawia raczej Żołnierzy Wyklętych, często przy okazji dokonując jawnych historycznych fałszerstw.  O Powstańcach jakby zapomniano.  Pisowski Parlament w swoim rewolucyjnym szale i zapale nie był w stanie uchwalić ustawy o pomocy dla coraz mniejszej grupy, żyjących jeszcze żołnierzy Powstania Warszawskiego. Pokazuje to jak instrumentalnie traktują oni pamięć o historii, jak instrumentalnie traktują bohaterów tamtych dni.

Szkoda także, iż brakuje historycznej refleksji, gdyż zbyt często sprowadzamy rocznicowe obchody do patriotycznego, kiczowatego jarmarku.

AJ

Wideo1 : Info Polska 24

Wideo 2: Nowoczesna

Foto; Nowa Historia – Interia

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: