Warszawa: Wniosek o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego

1
1037
Fot. Rafał Wodzicki; Progress for Poland

W związku z setną rocznicą wejścia większości terenów naszej dzielnicy do Warszawy oraz ze zbliżającą się setną rocznicą niepodległości wnosimy o przywrócenie Parkowi Skaryszewskiemu im. Ignacego Paderewskiego nazwy Park Paderewskiego. Ignacy Jan Paderewski (wygrał niepodległość na fortepianie) to jeden z najważniejszych ludzi naszej historii i powinien być odpowiednio uczczony.

Uzasadnienie

Nazwa Park Paderewskiego istniała przed wojną (także na planach urzędowych oraz użytkowych) od chwili nadania nazwy. Została ona usunięta przez Niemców w związku z wyjątkowo polską wymową. Decyzję tę podtrzymały władze quasikomunistyczne. W końcu i one przywróciły imię Paderewskiego, ale jako dodatkowe.

Czas najwyższy przywrócić nazwę Park Paderewskiego. Używana nazwa Park Skaryszewski co prawda jest prawidłowa, bo związana z początkowym okresem istnienia parku, jednak jej pochodzenie jest związane w potoczną nazwą sprzed lat i wprowadza w błąd. Otóż pochodzi ona od nazwy pastwiska miejskiego zwanego skaryszewskie. Nazwa tego pastwiska pochodziła od jego związku z targami bydła (przypędzanego i z Ukrainy) w sąsiednim Skaryszewie. Musiało się ono paść się na terenach Saskiej Kępy, skądinąd znanych z historii królewskiej.

Tak więc, zupełnie bezmyślnie (za czasów rosyjskich) nadano temu pięknemu parkowi nieprawdziwą nazwę. Owocuje to i dziś wmawianiem, że to jest część Skaryszewa (tak pokazano na wystawie w dzielnicowym domu kultury)k, co jest nieprawdą. Nadawanie nazw w ten sposób i obecnie czyni chaos w naszej dzielnicy. M. in. Park znalazł się w obszarze MSI Kamionek, która to nazwa związana ze Skaryszewem jeszcze miesza. Używa się też gwarowej nazwy Skaryszak.

W związku z tym wnoszę jak na wstępie, o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego i to z pominięciem nazwy Park Skaryszewski, która pozostanie jedynie jako nieoficjalna. Związana z tym jest też konieczność zmiany nazwy przystanku komunikacji miejskiej Park Skaryszewski na PARK PADEREWSKIEGO przez ZTM. Jak sądzę zostanie to odpowiednio załatwione.

Zmiany te służą zarówno właściwemu uczczeniu jednego z największych obywateli Warszawy, jak i uporządkowaniu nazewnictwa dzielnicy oraz likwidacji skutków działania Niemców oraz poprzedniego ustroju, który chciał w ten sposób umniejszyć znaczenie Ignacego Paderewskiego. Pewne znaczenie ma tu też niemożność nadania nazwy Paderewskiego żadnej dużej ulicy, gdyż taka nazwa zachowała się w Rembertowie i powinno być to uszanowane.

Wniosek ten jest związany ze współpracą z fundacją Ave Arte organizującą festiwale Paderewskiego i współpracującą z Ratuszem.

Z poważaniem

(-) Rafał Wodzicki

Grochów-nie-Praga-Pd.

Fot. Rafał Wodzicki: Park Paderewskiego  w Warszawie jest jednym z najpiękniejszych w Europie. W głębi odlana w Paryżu rzeźba Kąpiąca się. Jej miniatura znajduje się do w ambasadzie polskiej w Paryżu.  

1 Komentarz

  1. W odpowiedzi napisano tak jakby tu nie było żadnego uzasadnienia. Jak zwykle: zlekceważono je, powtarzając obiegowe komunały, że wszystko jest dobrze, bo przylepiono Paderewskiego…. Efekt taki, że w Google nazwa się nie mieści – Park Skaryszewski im. Ignacego Jana jest, a tłum używa “gwarowego” Skaryszak. Nikomu nie przeszkadza, podobnie jak Dworek Grochowski rzekomo na Gocławku i Pradze… Ile tak jeszcze możecie?

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: