Ważny tydzień w dyplomacji

0
139

Rozpoczął się ważny tydzień w dyplomacji. Prezydent Donald Trump spotka się w tym tygodniu z prezydentem Egiptu Abelem Fattah el-Sisi, a potem z królem Jordanii Abdullahem.  Prezydent Egiptu, z powodu łamania praw człowieka w Egipcie i twardego islamistycznego kursu, nie był zaproszony do Białego Domu. Prezydentowi Trumpowi to nie przeszkadzało, choć, nic istotnego nie ustalono. Trudno mi jakoś wyobrazić sobie tego islamistę szczerze zwalczającego międzynarodowy terroryzm.

Z kolei król Jordanii, to wypróbowany przyjaciel i sojusznik Ameryki.

Te dwa spotkania, to rozgrzewka przed arcyważnymi rozmowami z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, do jakich pod koniec tygodnia dojdzie w resorcie prezydenta na Florydzie.

Prezydent Chin jak już wiemy, nie da się zaprosić do gry w golfa, gdyż członkom komunistycznej Partii Chin, w ramach walki z panoszącą się korupcją,  prezydent Xi zakazał tej koszmarnej,  burżuazyjnej gry. Wielu komentatorów w  Chinach twierdzi, że zaproszenie prezydenta Chin do resortu Trumpa, z polem golfowym, a nie do Białego Domu, jest dla niego obraźliwe. Na razie Chiny nie dały po sobie poznać, iż są obrażone, zapewne nie chcą zaogniać atmosfery, wolą uniknąć wojny handlowej, do jakiej może dojść, jeżeli spotkanie prezydentów zakończy się fiaskiem. Ameryka, mając w pamięci jak marnie poszły prezydentowi rokowania z Angelą Merkel, bez optymizmu oczekują na rozmowy z prezydentem Chin.

W trakcie kampanii wyborczej prezydent zapowiadał, że pierwszego dnia po wkroczeniu do Gabinetu Owalnego w Białym Domu, uzna Chiny za kraj manipulujący kursem swojej waluty, co pociąga za sobą, sankcje ze strony USA. Obietnica ta póki co nie została dotrzymana.

Prezydent krytykował Chiny za stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, straszył nałożeniem karnych ceł, na chińskie towary. Wypowiadał się na ten temat wielokrotnie, tak, że posiada niewielkie pole manewru.

Do tego pochodzi problem nuklearnych zbrojeń Korei Północnej realizowany przez bandycki reżim tego kraju. Jest to reżim,który dopuszczał się na swoim narodzie potwornych zbrodni. Jest tak, że prezydent może mówić, że jeżeli Chiny nie przyłączą się do rozwiązania problemu Korei Półncnej, Amerykanie mogą zdecydować się na akcję samodzielną. Sekretarz Stanu Rex Tillerson mówił podczas swojej niedawnej wizyty w Państwie Środka, że opcja militarna jest jedną z rozważanych. Chińczycy grzecznie radzili Tillersonowi, aby wziął sobie zimny prysznic.

W sprawie Korei Północnej bez Chin, nic się nie zdziała, Chiny zaś straszone karnymi cłami, nie będą chciały ułatwiać Waszyngtonowi rozgrywki. Chiny posiadają spory arsenał działań, które mogą spowodować, że Ameryka, posiadająca ogromny deficyt handlowy z Chinami, wcale wojny handlowej nie wygra. Zobaczymy jak będą przebiegać te rozmowy.

O tym, co może nastąpić, pokazał w poniedziałek Meksyk. Rząd tego kraju zadeklarował wolę przyspieszenia, mocno zaawansowanych już rozmów o utworzeniu strefy wolnego Handlu w Unią Europejską.  Mówi się o powstaniu największej na świecie strefy wolnego handlu z Kanadą na Północy i cała Ameryką Południową i Środkową.  To odpowiedź na protekcjonistyczne groźmy prezydenta.

Wiele wskazuje na to, że republikanie zastosują tak zwaną opcję nuklearną, zmienią regulamin obrad Senatu, aby przeforsować swojego nominata do Sądu Najwyższego.  Uważam to za rozwiązanie, głupie, gdyż za po stracie większości demokraci, odegrają się na nich, mianując do Sądu Najwyższego takich sędziów, że republikanom bokiem wyjdzie.  Zresztą odegrają się na nich w innych sprawach, umiejętnie wykorzystując różnice istniejące w Partii Republikańskiej. Zmienianie istniejących reguł gry, dla osiągnięcia krótkotrwałych korzyści, nie jest dobra polityką, zazwyczaj przynosi więcej strat niż korzyści dla sięgających po takie rozwiązanie. Najważniejsze w tym tygodniu będą rozmowy z prezydentem Chin. Od nich bardzo wiele zależy.

Wideo: CNN

 

Foto:Red Pepper

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: