Wizyta Trumpa w Polsce, w cieniu kryzysu koreańskiego

0
244

Prezydent Donald Trump, choć akurat śpi w Warszawie, poddawany jest bardzo poważnemu testowi w dziedzinie polityki zagranicznej. Wizyta w Polsce, pozostanie w cieniu kryzysu wywołanego przez Koreę Północną, która przeprowadziła udany test z nieznaną wcześniej rakietą balistyczną. Nagle okazało się, że Korea Północna dysponuje bronią, która może przenieść głowice jądrowe nad terytorium USA. Wystrzelona rakieta może dosięgnąć Alaski, a może i Seattle.

Prezydent pisał coś na twitterze, ale zostawmy twitty, mogą one nas co najwyżej zaprowadzić do rozpoczęcia wojny jądrowej z Koreą Północną. Poważna dyplomacja nie polega na wypisywaniu banialuków na twitterze. Sytuacja jest poważna, możliwy jest scenariusz polegający na militarnym rozwiązaniu, o konsekwencjach niemożliwych do przewidzenia.

Powagę sytuacji komplikuje fakt, iż twitty prezydenta dowodzą jedynie, że nie rozumie On natury relacji chińsko-koreańskich. Banki w Chinach, od lat piorą pieniądze reżimu północnokoreańskiego , nie przestrzegają nałożonych sankcji. Teraz zaś przekazały Kimowi technologię umożliwiła budowę rakiet balistycznych.  Wręcz nieprawdopodobne, aby Korea Północna, w tak szybkim czasie zbudowała nową rakietę bez pomocy Chin.  Prezydent Trump z prezydentem Chin poopowiadali sobie trochę miłych słówek, ale nie na tym polega polityka. Prezydent Trump wyciągnął zupełnie fałszywe wnioski ze spotkania z prezydentem Chin, podczas spotkania na Florydzie.

Potrzeba teraz również  zręcznej dyplomacji, która doprowadzi do nałożenia sankcji na Koreę razem z Chinami i Rosją. Chiny powinny jasno wiedzieć, czego od nich oczekujemy, muszą ponadto wiedzieć, jakie konsekwencję poniosą, jeżeli nie przystąpią do działania. Amerykańska ambasador przy ONZ  jasno powiedziała, iż USA uczynią wszystko co konieczne dla swojej obrony i jej sojuszników.

Problem Korei być może będzie także tematem rozmowy prezydenta Trumpa z Putinem w piątek. Rex Tillerson w środę mówił, że tematem będzie Syria, co nie nastraja optymistycznie.  Jest jeszcze sprawa rosyjskiego ataku państwowych hakerów na demokrację w USA, czego też nie można zostawić  bez odpowiedzi.

W czwartek wczesnym popołudniem prezydent Trump odleci z Warszawy do Hamburga na szczyt G-20. Prezydent Trump powinien pamiętać, iż właśnie Unia Europejska podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu.  Hasło: „America First” nie może oznaczać „America Alone”. Warto o tym pamiętać, jak się rozmawia z sojusznikami.

Przed szczytem G-20 niepokoi fakt, iż wielu przywódców ostrzega, iż Ameryka rezygnuje z roli światowego przywódcy. Świat oczekuje, że w czwartek po spotkaniu  z prezydentem Dudą prezydent Trump odpowie na pytania dziennikarzy. Premier Kanady przed swoim parlamentem krajowym dziękował Ameryce za 70 lat przywództwa, którego – jak powiedział  – nie chce już sprawować.

W czwartek, wszystko co powie Donald Trump będzie interpretowane, analizowanie w kontekście niebezpiecznego kryzysu koreańskiego.

Wideo 1 : CNN

Foto: What’s Left – WordPress.com

Andrzej Jarmakowski

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: