Wniosek o kolejną poselską kontrolę w MON

0
791

Afera Macierewicza rozwija się w najlepsze. Dzisiaj posłowie PO wystąpili z wnioskiem o kolejną kontrolę w MON.

Przypomnijmy, iż w poniedziałek PO wystąpiła do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dając prokuraturze 48 godzin, aby z urzędu zajęła się sprawą przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez szefa MON, w związku z ujawnieniem tajemnic wojska. Według posłów PO wgląd w akta przetargu, który wskazał na śmigłowce H225M Caracal grupy Airbus Helicopters, umożliwiono Berczyńskiemu, Nowaczykowi i Misiewiczowi bez koniecznych certyfikatów.

MON zapewniło, że wszystkie wymieniane przez PO osoby posiadały stosowne upoważnienia i zapowiedziało, że “jeżeli posłowie Platformy Obywatelskiej podtrzymają stanowisko w zakresie złożenia zawiadomienia do prokuratury w niniejszej sprawie, ministrowi obrony narodowej nie pozostanie nic innego, jak złożyć wniosek o ściganie za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa”.

Posłowie PO oświadczyli, że Platforma “nie cofnie się ani o krok w tropieniu afery szefa MON Antoniego Macierewicza”, w której tle jest 13 miliardów złotych, pan Wacław Berczyński i inne osoby o wątpliwych kompetencjach”. Szef klubu PO Sławomir Neumann zapewnił, że posłowie PO nie ulękną się gróźb kierowanych pod ich adresem. MON groził zawiadomieniem do prokuratury o składaniu fałszywych zawiadomień. Dworczyk zaś pokazywał zaświadczenia dl Berczyńskiego i Misiewicza zezwalające na dostęp do tajnych dokumentów. Jak wszystko jest w takim porządku to dlaczego Berczyński uciekł z Polski? Na to pytanie Dworczyk nie potrafił odpowiedzieć.

Dzisiaj posłowie PO zorganizowali kolejną konferencję prasową poświęcona aferze Macierewicza, wystepując z wnioskiem o kolejna poselską kontrolę w MON tym razem związaną zakupem samolotów dla VOP-ów, czego dokonano z wolnej ręki bez przetargu.To zamówienie wartości 2 miliardów złotych, podkreślmy bez przetargu.  PiS nie kupił ani jednego helikoptera czy, czy samolotu, które zwiększałaby  bezpieczeństwa Polaków.

“Za dwa miliardy złotych – to jest chyba rekordowy zakup z wolnej ręki w historii Polski – zostały zakupione samoloty dla VIP-ów. Istnieje pewna korelacja pomiędzy „wykończeniem” Caracali, a taką pośpieszną decyzją, związaną z zakupem samolotów dla VIP-ów” – zwrócił uwagę poseł Mariusz Witczak, na konferencji prasowej w Sejmie.

Przypomniał, że MON kupił samoloty dla VIP-ów od firmy Boeing. “Te rzeczy wymagają bardzo precyzyjnego przeanalizowania” – podkreślił poseł. Doprecyzował, że posłów Platformy Obywatelskiej interesuje m.in. wykaz osób, które brały udział w podejmowaniu decyzji o zakupie samolotów dla VIP-ów.

Poseł Marcin Kierwiński z sejmowej Komisji Obrony Narodowej przypomniał, że były szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński był pracownikiem Boeinga, był “uzależniony finansowo od Boeinga, bo pobierał pożyczki od Boeinga”. “Ten człowiek – to jest nasze pytanie – mógł mieć wpływ na wybór w procedurze bez przetargu, z wolnej ręki, tego produktu (samolotu dla VIP-ów). To budzi nasze największe wątpliwości” – zaznaczył. Więcej na ten temat w materiale wideo z konferencji jaka odbyła się w Sejmie.

Foto: TVN24

Wideo: platformawideo

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: