Wygrana Demokratów w republikańskim okręgu

0
186

 

Wczoraj w 18 okręgu wyborczym w Pensylvanii, gdzie rok temu Donald Trump pokonał Hillary Clinton różnicą ponad 20 punktów odbywały się wybory do Izby Reprezentantów USA. wyścig wyborczy był pasjonujący, zaś o ostatecznym wyniku zadecydują pojedyncze głosy. Demokrata Conor Lamb ogłosił co prawda swoje zwycięstwo, ale z ostrożność nakazuje poczekanie na ostateczny rezultat.  Nie zostały jeszcze podliczone głosy przysyłane pocztą, ale wygląda na to, że Lamb minimalnie wygrał i ma wystarczającą liczbę głosów.

Minimalna różnica powoduje, że z pewnością  zostanie zarządzone ponowne przeliczenie głosów.

Jednak niezależnie od ostatecznego wyniku, to  dla republikanów, bardzo zły prognostyk przed listopadowymi wyborami . Okręg, w którym odbywały się wybory uzupełniające, to okręg, gdzie ponad 90% wyborców to biali, mieszkający i pracujący na przedmieściach Pittsburgha.Co będzie się działo, w innych bardziej etnicznie zróżnicowanych okręgach? Jeszcze kilka tygodni temu mało kto przypuszczał, iż w tym typowo republikańskim okręgu, który w ostatnich latach demokraci odpuszczali, będą w stanie nawiązać równorzędną walkę z republikanami. A jednak stało się! W kampanię wyborczą w tym okręgu osobiście zaangażował się prezydent Donald Trump a jednak nie pomogło to republikańskiemu kandydatowi.   Spiker izby reprezentantów Paul Ryan powiedział swoim kolegom, aby wzięli się do roboty. Jednak wczorajsze wybory były także testem dla samego prezydenta. Jego kandydat, z okręgu, gdzie rok temu prezydent wygrał bez walki, teraz mieliśmy bieg przez płotki. Prezydent może na wiecach opowiadać bajki, iż Ameryka znowu jest wspaniała, że odnosi same sukcesy, ale wyborcy widzą to zupełnie inaczej. W Kongresie w szeregach republikanów powiało strachem i to poważnym.

W Białym Domu panuje chaos, prezydent nie ukrywam iż szykują się dalsze zmiany, odwołanie Tillersona, to ponoć początek zmian, odejść może nawet szef personelu generał Kelly. Od wielu tygodni trwają spekulacje na temat dymisji Jeff Sessiona, szefa Departamentu Sprawiedliwości.  Ameryka nie posiada szefa dyplomacji, w momencie, gdy rozpoczynają się przygotowania do spotkania z liderem Korei Północnej.

Wielka Brytania wydaliła 23 dyplomatów

Wielka Brytania wydaliła 23 dyplomatów rosyjskich, członkowie rodziny królewskiej jak i ministrowie rządu Jej Królewskiej Mości nie pojawią się na finałach Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. Na razie nie powzięto decyzji o odwołaniu startu reprezentacji Anglii w Moskwie, ale wiele jeszcze zdarzyć się może. Zawieszone zostają wszelkie spotkania na wysokim szczebli między rządami Federacji Rosyjskiej i Zjednoczonym Królestwem. Zamrożone zostaną wszelkie dobra, w tym rosyjskie, które mogą posiadać związek z prowadzonym dochodzeniem prowadzonym w sprawie ataku w Salisbury, w którym użyto niezwykle groźnego gazu bojowego. Premier poinformowała, iż w szpitalach przebywają 33 osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z atakiem w Salisbury.

Wszelkie służby Jej Królewskiej Mości zaostrzą kontrole prywatnych samolotów oraz regularnych lotów do Wielkiej Brytanii z osobami z Rosji na pokładzie. Wzmożona zostanie kontrola organizacji sympatyzujących z Kremlem. Wzmożone zostaną kontrole celne towarów przywożonych na Wyspy z obszaru Wielkiej Brytanii.

Premier Wielkiej Brytanii powiedziała wczoraj, iż atak w Salisbury traktuje jako niczym nie uzasadnione użycie siły przeciwko Wielkiej Brytanii. Natomiast rosyjskie tłumaczenia traktuje jako przykład sarkazmu.  May powiedziała, iż w salisbury Rosja użyła gazu „noviczok” produkowanemu w Rosji.

Dzisiaj w całym kraju odbywają się marsze uczniów, którzy wyrażają solidarność z ofiarami niedawnej szkolnej strzelaniny w Parkland na Florydzie, domagają się ograniczenia dostępu do broni palnej.

Foto: The Hill

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: