Wystąpienie Trumpa w ONZ w cieniu rosyjskiego śledztwa i odwoływania Obamacare

0
259

Prezydent Donald Trump wygłosił dzisiaj przemówienie przed Zgromadzeniem Plenarnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. To ważne wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej wielkiego mocarstwa w samej Ameryce, nie przebiło się i od początku stanowiło wiadomość numer 4, a może nawet pięć.

Przemawiający w ONZ Donald Trump, znalazł się w cieniu informacji, dotyczących dochodzenia prowadzonego w sprawie wpływu Rosji na przebieg wyborów prezydenckich w USA oraz ewentualnej zmowy Rosji, zawartej ze współpracownikami Donalda Trumpa, jak i nowej próby odwołania reformy systemu ubezpieczeń medycznych wprowadzonej przez prezydenta Baracka Obamę. Do tego huragan Maria pustoszy Karaiby, zaś silne trzęsienie ziemi w Meksyku, spowodowało ogromne straty.

Jak informował „New York Times” oraz CNN, za zgodą sądu, podsłuchiwano byłego szefa kampanii wyborczej prezydenta Donalda Trumpa Paula Manaforta. Z podsłuchu korzystano jeszcze przed wyborami, jak i po nich i po zaprzysiężeniu prezydenta. Natychmiast przypomniano, iż  Manafort mieszka, w Trump Tower w Nowym Jorku. Przypominano, że prezydent Trump skarżył się, iż był podsłuchiwany, co w świetle obecnie ujawnionych faktów, mogło się zdarzyć, miało to jednak związek z prowadzonym przez FBI dochodzeniem, a nie z decyzją prezydenta Baracka Obamy. FBI mogło w takiej sytuacji podsłuchać rozmowę Manaforta z prezydentem Trumpem.

Były szef FBI ,Mieller prowadzący swoje dochodzenie, ponoć miał poinformować Paula Manaforte, iż planuje mu postawić zarzuty. Mogą mogą dotyczyć prania pieniędzy dla ludzi z reżimu dyktatora Ukrainy Janukowicza, dla którego Manafort pracował. Mueller prowadzi swoje dochodzenie agresywnie, chcą je skończyć, tak szybko jak to możliwe.

Kolejna próba odwołania Obamacare

W Senacie zorganizowano konferencję prasowej, w  trakcie której senatorowie poinformowali o nowej wersji ustawy, która odwoła Obamacare. Jeżeli ustawa miałaby wejść w życie musi zostać przegłosowana do 30 września.  Po tym terminie koniecznych będzie 60 głosów w Senacie,  których republikanie nie mają. Dlatego ustawę Graham-Cassidy, jak ją nazwano, republikanie chcą przegłosować, bez wyliczeń kongresowego biura budżetowego. Nie poznamy więc przed głosowaniem szacunków, ile osób straci ubezpieczenie w wyniku przyjęcia tej ustawy. Nie poznamy także prognozowanych kosztów.

Senator Graham, zachwalając sponsorowaną przez niego ustawę, stwierdził, że  każdy musi dokonać wyboru między federalizmem, a socjalizmem.  Republikanie, jako przeciwnicy socjalizmu, chcą maksymalnie dużo uprawnień, przekazać poszczególnym stanom. W praktyce ustawa oznaczałaby koniec funkcjonowania programu Medicad, w postaci jaką znamy do tej pory. Wiemy, że dziesięciu gubernatorów, pięciu republikanów i pięciu demokratów opowiedziało się przeciwko tej ustawie, wystosowali zbiorowy list w tej sprawie.  Do jej odrzucenia, wezwało także wiele profesjonalnych organizacji skupiających lekarzy. Ustawa likwiduje  wiele ograniczeń związanych z historiami medycznymi. Firmy ubezpieczeniowe nie mogłyby odmawiać ubezpieczenia, nie byłoby jednak ograniczeń dotyczących wysokości składek dla osób, które chorowały w przeszłości. W praktyce oznacza to, że wielu ludzi straciłoby ubezpieczenie.

Diabeł tkwi w szczegółach, pewnie dlatego, aby ich nie poznać, republikanie, tak spieszą się z jej uchwaleniem. Przypomnijmy, iż senator John McCain postulował, aby nad ustawą poważnie popracować, korzystając z doświadczenia obu partii.   Czy republikanom uda się zgromadzić 50 głosów, w tej chwili nie wiemy.

Prezydent Trump w ONZ

Prezydent Donald Trump w swoim wystąpieniu w ONZ powiedział, iż USA są cierpliwe wobec Korei Północnej, jednak, jeśli uznają, że zagraża ona USA lub jej sojusznikom zanienią ją w zgliszcza. Zdaniem prezydenta USA lider Korei Północnej prowadzi samobójczą misję. W ostrych słowach skrytykował porozumienie z Iranem, nie zaproponował jednak innego rozwiązania. Trump co chwila rzucał  kolejne ostrzeżenia, pod adresem Wenezueli, albo Syrii.  Na nagraniu wideo całe wystąpienie prezydenta, udostępnione przez Biały Dom.

Przemówienie Trumpa zostało skrytykowane przez wielu przywódców, między innymi prezydent Francji, wezwał do przestrzegania zawartego porozumienia z Iranem. Wzywano także do zachowania zimnej krwi w konflikcie z Koreą Północną.

Huragan Maria, pustoszy Karaiby i Puerto Rico, w Meksyku wielkie trzęsienie ziemi o sile 7.1 stopnia. Na razie nie znamy jeszcze obrazu zniszczeń.Maria uderzyła w Puerto Rico, być może to być najsilniejszy huragan zanotowany kiedykolwiek nad Atlantykiem. Huragan powoduje także większe wezbranie wód, niż czyniła to Irma. Z niepokojem czekamy na doniesienia o skutkach huraganu Maria i trzęsienia ziemi w Meksyku.

Andrzej Jarmakowski

Wideo 1: The White House

Wideo 2: CNN

Foto: FAKTY w INTERIA.PL – Interia

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: