Wzrosną podatki od nieruchomości

1
1300

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że po raz kolejny wzrosną podatki od nieruchomości. Być może już bardzo niedługo właściciele domów jednorodzinnych dostaną zawiadomienia o podniesieniu ich podatku od nieruchomości o 10%. Danina  od nieruchomości komercyjnych zdrożeje nieco mniej, o około 9%. Dochody  z tej podwyżki podatków w całości przeznaczone zostaną na ratowanie funduszu emerytalnego chicagowskich nauczycieli.

Miasto podpisywało umowy z nauczycielami, na które nie było stać podatników. Jednak w ten sposób kupowano sobie w Chicago poparcie polityczne. Związek zawodowy nauczycieli, egoistyczna organizacja broni interesów swoich członków, nie patrząc na to, że w dłuższej perspektywie może stracić wszelkie przywileje. Nie godzi się na reformę systemu polegającą między innymi na tym, aby sami nauczyciele więcej płacili na swój system emerytalny. Na systemy emerytalne w Chicago płacić maja robotnicy, klasa pracująca nie posiadająca takich przywilejów emerytalnych. Rację ma gubernator Bruce Rauner mówiący, iż system podatków od nieruchomości jest niesprawiedliwy i skorumpowany. To prawda, kupowanie sobie politycznego poparcia w zamian za finansowe przywileje, w tym przypadku przywileje emerytalne, to klasyczny, podręcznikowy, przykład politycznej korupcji.

Fundusz Emerytalny chicagowskiej Rady Szkolnej nie jest jedynym funduszem emerytalnym wykazującym niedobory. Brakuje kasy w funduszu emerytalnym pracowników miejskich, strażaków i policjantów. Kilka lat temu ekonomiści agencji ratingowej Moody’s wyliczyli, aby ostatecznie rozwiązać problemy funduszy emerytalnych, będących podstawowym obciążeniem budżetu miasta należałoby podatki od nieruchomości podnieść o 70%. To jednak już stare dane. Im później wprowadzona zostanie reforma, tym koszty będą większe. To oczywiste. Obecnie dla rozwiązania problem ów finansowych podatki od nieruchomości musiałyby wzrosnąć o około 100%.

To oczywiście nie jest możliwe, Chicago, natychmiast zamieniłoby się w Detroit, ludzie wyjadą i tyle. Zresztą w tej chwili Chicago i stan Illinois tracą mieszkańców. Mniej podatników, mniejsze wpływy, wyższe podwyżki podatków dla tych, co jeszcze zostali. W końcu bez daleko idącej reformy systemu dojdzie do bankructwa i tyle będzie z podwyżek podatków.

Dlatego naszym zdaniem nie warto kupować nieruchomości w Cook County. Chyba, że rozwiązany zostanie problem finansowania zabójczych dla finansów publicznych, funduszy emerytalnych. Bez tego liczyć należy się z drastycznym obniżaniem się wartości nieruchomości, gdy ludzie w większym zakresie zaczną uciekać z Chicago i Cook County, tak jak t6o było w przypadku Detroit.

Foto: Crain’s Chicago Business

Wideo: Real Property Alliance

 

Andrzej Jarmakowski

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: