Zadziwiające spotkanie ludzi Trumpa

0
221

Przez wiele tygodni przedstawiciele Białego Domu przekonywali, że nie było żadnych niewłaściwych kontaktów z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Mówiono o tak zwanych „fake news”. Sytuacja uległa radykalnej zmianie, kiedy dzisiaj Donald Trump Jr. , powiedzmy szczerze, przymuszony przez „New York Times”, opublikował elektroniczny list, jaki otrzymał za pośrednictwem adwokata Igora Goldstone.

O sprawie od czterech dni pisze „New York Times”, każdego dnia na światło dzienne wychodziły nowe fakty. Nie ulega wątpliwości, iż dokument upubliczniony przez syna prezydenta będzie uważnie badany przez niezależnego prokuratora Roberta Muellera.

New York Times doniósł, że ludzie z kampanii Donalda Trumpa spotkali się w w Trump Tower w Nowym Jorku z przedstawicielami Rosji. Za pośrednictwem prawniczki Natalii Veselnitskiej, Donaldowi Trumpowi miano dostarczyć ważne dokumenty dotyczące Hillary Clinton. Stwierdzano, iż dokumenty te pozyskane zostały przez rząd rosyjski, który pragnie pomóc Donaldowi Trumpowi. Dzisiaj wiemy, że już kilka miesięcy wcześniej hakerzy działający na polecenie Moskwy włamali się do serwera biura Partii Demokratycznej i szefa kampanii Hillary Clinton Johna Podesty.

Velesnitskaja zaprzeczyła dzisiaj w wywiadzie dla sieci ABC, iż posiada związki z rządem w Moskwie.  Prawniczka  prowadziła interesy w Trumpem w czasie wyborów Miss Universe w Moskwie.

Wiemy, że  w czasie kampanii wyborczej miało miejsce wiele spotkań z reprezentantami Federacji Rosyjskiej. Wspomniane spotkanie miało miejsce w Trump Tower 28 czerwca 2016 roku.

Niezwykle istotnym będzie ustalenie przebiegu rozmowy na tym spotkaniu, w którym udział wzięli ówczesny szef kampanii Paul Manaforte, Jared Kushner, Donald Trump Jr. I wspomniana rosyjska prawniczka. Czy rzeczywiście nie posiadała ona żadnych związków z rządem na Kremlu? W tym czasie zajmowała się ona programem, adopcji rosyjskich sierot, który Rosjanie chcieli zakończyć, Była to dla rządu w Moskwie istotna sprawa, której poświęcano sporo uwagi w mediach. Znając rosyjską rzeczywistość nie jest możliwe, aby awokat zajmujący się tą sprawą na szczeblu międzynarodowym, nie posiadał zaufania i mandatu ze strony rosyjskiego rządu.

Zdaniem prawników  ujawnione dokumenty stanowią podstawę do prowadzenia dochodzenia: również sprawie zawarcia zmowy pomiędzy ludźmi Trumpa i Rosją. O fakcie spotkania o otrzymanej propozycji, kampania Trumpa – zgodnie z prawem – powinna poinformować FBI. Ponadto przyjmowanie korzyści, w tym przypadku dokumentów, od obcego mocarstwa,  jest także zabronione przez prawo – twierdzą eksperci wypowiadający się w mediach.

Kiedy media pytały o spotkania, jakie miały miejsce, czy to z ambasadorem Rosji, który dziwnie  szybko odwołany został do Moskwy, czy innymi reprezentantami Rosji, słyszeliśmy o ‘fake news”. Teraz nie można już mówić o „fake news”. Wiarygodność prezydenta oraz administracji została poważnie nadszarpnięta.

Co dalej? Dalej prowadzone będzie dochodzenie. W każdym razie nie ulega wiadomości, że nie są to dobre wiadomości dla Donalda Trumpa.  W prawnych kłopotach są oczywiście wszyscy uczestnicy tego spotkania. Zapewne będą oni przesłuchiwani przez Komisję Kongresu, ale być może także przez Wielką Ławę Przysięgłych (Grand Jury).  Sprawa  jest rozwojowa.

W spotkaniu brały udział trzy osoby kluczowe dla kampanii prezydenta. Musiano więc uważać, iż to spotkanie szczególnej wagi.

Wideo: CNN

Foto; BBC.com

Andrzej Jarmakowski

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: