Zagrożenie dla rynku mieszkań na wynajem

0
174

Kupujący mieszkania na wynajem mogą znaleźć się w dużych kłopotach. Stanie się tak, jeżeli na rynku pojawią się nowe instytucje wspólnego inwestowania w nieruchomości.

Takimi instytucjami są REIT-y. To skrót od Real Estate Investment Trust, a więc chodzi o instytucje wspólnego inwestowania, lokującej swoje aktywa w nieruchomości i zarządzającej nimi, które w niektórych krajach są uprzywilejowane pod względem podatkowym. Regulacje prawne REIT-ów są bardzo zróżnicowane, każdy kraj ustala swoje wewnętrzne prawo, normujące działalność tego rodzaju podmiotów.

W pierwotnym projekcie ustawy o polskich REIT-ach miały one inwestować tylko w biurowce i magazyny. Lobbing branży nieruchomości przyczynił się do tego, że ich zakres działania został poszerzony o budynki mieszkaniowe. Później okazało się, że instytucje te miałyby zajmować się tylko mieszkaniami na wynajem.

– Byłyby zagrożeniem dla indywidualnych inwestorów kupujących mieszkania na wynajem – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jan Karczewski, ekspert Domu Maklerskiego Michael/Ström.

Foto: Ekspert Budowlany

Wideo: @ MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: