Zapamiętamy ten tydzień

0
157

Rozpoczęty tydzień, może mieć ogromny wpływ na światową gospodarkę i politykę. Już w poniedziałek brytyjski parlament ma przyjąć ustawę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.  Po jej zaakceptowaniu rząd Jej Królewskiej Mości, złoży formalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji o wyjściu z UE. Jednocześnie rząd szkocki poinformował, iż wobec tradycyjnej, tak dobrze znanej z historii, angielskiej arogancji, nie liczenia się ze zdaniem Szkocji, Szkocja pragnie zorganizować referendum po wyjściu ze Zjednoczonego Królestwa i ogłoszeniu niepodległości Szkocji. Referendum miałoby się odbyć pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku. Może to oznaczać koniec istnienia Wielkiej Brytanii w obecnym kształcie.

Od ostatecznego kształtu ustawy może zależeć los tysięcy Polaków mieszkających na Wyspach.

Europa i nie tylko, w napięciu oczekuje środowych wyborów w Holandii. Sondaże wskazują, że władzę obejmie w tym kraju rząd koalicyjny, albo trochę bardziej prawicowy, albo bardziej lewicowy. Niektórzy przypuszczają, że przeciwnicy Unii, mogą zdobyć nieco więcej głosów, niż przewidują to sondaże, to jednak zwolennicy integracji w tym kraju, mają zdecydowaną przewagę.

Optymiści twierdzą, że fala populizmu w Europie zaczyna słabnąć i Holandia ma być pierwszym krajem, który to potwierdzi. Ja nie jestem takim optymistą, ale jak będzie zobaczymy. Czy wpływ na wynik wyborów, będzie miał wpływ kryzys jaki powstał w stosunkach holendersko-tureckich? Turecki satrapa, został przez mała Holandię przywołany do porządku i bardzo dobrze, niech sobie pyskuje ile chce,mało to kogo obchodzi.

Dla rynków spore znaczenie może mieć posiedzenie Rezerwy Federalnej i spodziewana podwyżka stóp procentowych w USA. Może to wpłynąć na umocnienie dolara. Istotny będzie komunikat po posiedzeniu, czy możliwe będą kolejne podwyżki jeszcze w tym roku?

Duże znaczenie może mieć spotkanie Donalda Trumpa z Angelą Merkel, spotkanie jednak z powodu złej pogody zostało odwołane i przełożone na 17 marca.  Donald Trump groził nałożeniem podatku granicznego na towary importowane z Niemiec. Oskarżał także Niemcy o manipulowanie kursem euro.  Do jasnej cholery, czy w tym Białym Domu, nikt nie może powiedzieć prezydentowi, że Niemcy już dawno przyjęły euro i politykę monetarną prowadzi Europejski Bank Centralny w imieniu Niemiec, Francji i pozostałych krajów strefy euro! Niemcy nerwowo reagowali na groźby płynące z USA. Natychmiast stwierdzono, że Niemcy postąpią tak samo, zaś w Parlamencie Europejskim coraz głośniejsze są głosy domagające się nałożenia na Amerykanów obowiązku wizowego.

Sekretarz Stanu Rex Tillerson ma uczestniczyć w rozmowach przygotowujących szczyt amerykańsko-chiński. Prezydent Trump na Florydzie, w przyszłym miesiącu, na swoim polu golfowym, ma podejmować prezydenta Xi Janpinga. Po tych rozmowach, jak i po wcześniejszym spotkaniu z Merkel dowiemy się, czy grozi nam wojna handlowa.  Na rynki może to mieć wpływ ogromny.

Biały Dom ma także problem, z oskarżeniami wysuniętymi przez prezydenta, iż jego poprzednik podsłuchiwał rozmowy telefoniczne w Trump Tower. Senator McCain powiedział w niedzielnym programie sieci CNN „State of the Union”, iż prezydent powinien pokazać dowody, na podstawie których wysuwał tak poważne oskarżenia, albo przeprosić i wycofać się z nich. Na razie wiele wskazuje, że tymi dowodami jest artykuł, na jednym z prawicowych portali internetowych. Biały Dom konsekwentnie odmawia pokazania jakichkolwiek dowodów, domaga się jednak, aby Kongres przeprowadził swoje dochodzenie.

Republikanie zmagać będą się z „Trumpcare”. Wielu republikańskich ustawodawców ostrzega, iż przyjęcie ustawy odwołującej, czy poprawiajacej „Obamacare”, w obecnym brzmieniu, oznaczać będzie porażkę republikanów w najbliższych wyborach do Kongresu i oddanie większości demokratom.

`Do Polski przyleci dwóch polityków Partii Republikańskiej związnych z Donaldem Trumpem. Chodzi  o Ralpha Reeda i Kennetha Blackwella. Obaj politycy zaliczają się do grupy liderów tak zwanego Porozumienia Chrześcijańskiego. W Polsce mają spotkać się z Witoldem Waszczykowskim, będą zwiedzać kraj, odwiedzą Warszawę i Kraków. Nie należy jednak przeceniać wpływów tej grupy, to nie jest tak, iż posiadają oni decydujący wpływ podczas prawyborów Partii Republikańskiej. Obaj politycy należą do przeciwników integracji europejskiej, jednak wiedzą o niej bardzo mało. Mówi się, że będą namawiali Polaków do ochłodzenia stosunków z Unią. Obaj pozytywnie wypowiadali się o Marine Le Pen.  Działacze tego porozumienia wykazują także wiele zrozumienia dla rosyjskich postulatów.

Andrzej Jarmakowski

Foto: The Week

Wideo: CNN // Youtube.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: