Zaskakująco dobry wzrost polskiej gospodarki

0
129

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWielu ekonomistów zaskoczonych było opublikowanymi danymi dotyczącymi tempa wzrostu gospodarczego. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, iż produkt krajowy brutto wzrósł o 3,4 procent w stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku, natomiast w poprzednim kwartale wzrost wyniósł 2,7 procent. To więcej niż wstępne szacunki opublikowane 14 maja wynoszące 3,3 procent. W stosunku do poprzedniego kwartału produkt krajowy brutto wzrósł o 1,1 procent.

Koszty zaciągania pożyczek utrzymane od lipca na rekordowo niskim poziomie nie zmienią się co najmniej do końca trzeciego kwartału, co pomoże największej wschodniej gospodarce Unii Europejskiej utrzymać tempo wzrostu, jak wynika z prognoz ekonomicznych banku centralnego. Według banku całoroczny wzrost wyniesie 3,6 procent ponad dwukrotnie przewyższając ubiegłoroczny wynik.

Co istotne dla gospodarki utrzymane zostały niskie koszty kredytów, nadal na wysokim poziomie utrzymują się inwestycje. Inwestycje w środki trwałe zwiększyły się o 10,7 procent, na co miało wpływ ośmioprocentowe zwiększenie inwestycji w budownictwie, gdzie kwartalny wzrost nastąpił po raz pierwszy od początku 2012 roku dzięki łagodnej zimie.

Dla przykładu Fiat zamierza zainwestować w Polsce 2,36 miliardy złotych (775 milionów dolarów) w produkcję nowego modelu w fabrykach w Tychach i Bieruniu, poinformował 20 maja rząd w Warszawie. Liczbę obecnie zatrudnionych 3 tysięcy pracowników powiększy się o 420 osób.

Malejące bezrobocie w połączeniu ze wzrostem płac i niską inflacją przyczyniły się do wzrostu zaufania konsumenckiego do najwyższego w ciągu dwóch lat poziomu. Poziom konsumpcji indywidualnej przyspieszył w czwartym kolejnym kwartale zyskując 2,6 procent. Eksport wzrósł o 7,6 procent, ponieważ strefa euro wychodzi z recesji i na razie nie widać żadnych oznak wpływu konfliktu ukraińskiego.

Co także bardzo ważne, rok 2014 może być rekordowy pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce.  Dane ekonomiczne to znakomity “:news” dla rządu, któremu łatwiej będzie prezentować swoje sukcesy.

Onet.pl, PA

Foto:gospodarkapomorska.pl

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: