Związek Nauczyczieli przeciwko Radzie Szkolnej

0
83

laneWiele wskazuje na to, iż w Chicago rozpoczyna się poważny konflikt pomiędzy chicagowską Radą Szkolną, a Związkiem Nauczycieli. W ubiegłym tygodniu po nieudanych negocjacjach obie strony oddały pierwsze salwy. Do  jakiej”stacji” doprowadzi nas finansowa zapaść budżetu chicagowskiej Rady szkolnej w tej chwili nie wiadomo, możliwe jest nawet bankructwo Rady Szkolnej ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Szefowa związku zawodowego nauczycieli Karen Lewis, po bezproduktywnych rozmowach w ubiegłym tygodniu, w krótkim oświadczeniu powiedziała, iż Rada Szkolna posiada w swoim budżecie około miliarda dolarów za mało. Wiadomo, że Rada musi zapłacić 600 milionów dolarów na fundusz emerytalny nauczycieli, któremu grozi bankructwo. Gubernator Bruce Rauner już mówił, że bankructwo Rady może być dobrym wyjściem z sytuacji.  Rada Szkolna, nie ma co liczyć na pomoc stanu, czy rządu federalnego.

Zgłoszenie do sądu prośby o bankructwo dałoby Okręgowi Szkolnemu mocną pozycję w negocjacjach , postawi związkowców pod ścianą. W tej chwili Rada Szkolna nie zgodziła się na przedłużenie obowiązywania kontraktu ze związkiem nauczycieli, zaoferowała niewielką obniżkę wynagrodzeń.

Przeciętne wynagrodzenie nauczyciela w Chicago wynosi  $71.739 dolarów i jest wyższe od przeciętnej dla naszego stanu wynoszącej $62, 435. System szkolny w Chicago, mimo generowania gigantycznych kosztów, nie może poszczycić się jakimiś szczególnymi osiągnięciami. Zaledwie 27% uczniów CPS potem uczy się potem na poziomie wyższym. Dla przykładu w dystrykcie Naperville 79% studentów idzie do collegów.

Ogłoszony ostatnio ranking szkół w Illinois i w USA pokazuje, że w systemie publicznym w Chicago jest także kilka szkół dobrych, gdzie zdać egzaminy nie jest łatwo.   Trzeba także pamiętać, iż 85% uczniów w systemie chicagowskich szkół publicznych pochodzi z rodzin o niskich dochodach.  Nie można nauczycieli obarczać całą odpowiedzialnością za edukacyjne niepowodzenia chicagowskiej młodzieży. Niskie dochody chicagowskich rodzin powodują także, iż  w Chicago wydatki na jednego ucznia są wyższe, niż w wielu innych okręgach szkolnych.

W rozpoczętych negocjacjach dotyczących kontraktu reprezentanci nauczycieli domagają się klas z mniejszą liczbą uczniów, chcą także wstrzymania tworzenia nowych szkół czarterowych. Dodatkowo nauczyciele nie zgadzają się, aby nieco więcej płacić na swoje ubezpieczenie medyczne. Stanowiska stron są bardzo odległe, zaś osiągnięcie porozumienia jest w tej chwili jest bardzo odległe.  Dla nauczycieli bankructwo także jest fatalnym rozwiązaniem. W czarnym scenariuszy dostaną wówczas na przykład, 20% obiecanych świadczeń emerytalnych.

Związek Nauczycieli wskazuje, że w budżecie Rady Szkolnej sporo można oszczędzić.  Nauczyciele już wskazali oszczędności w wysokości 40 milionów dolarów. 40 milionów to jednak drobne, suma ta nie zmienia ogólnego obrazu, kasa Rady Szkolnej jest pusta. W tej chwili nie ma mądrych na to, jak rozwiązać ten kryzys. Rozmowy zaś będą bardzo trudne.

Sprawa zapewne budzić będzie ograniczone zainteresowanie Polonii w Chicago. W ostatnim czasie widoczny był trend przenoszenia się na przedmieścia Chicago.  W chicagowskich szkołach publicznych dzieci z polonijnych rodzin jest coraz mniej.  Emigracja z Polski także praktycznie ustała.

AJ

Lane Tech w najnowszym rankingu pozostaje jedną z najlepszych szkół w naszym stanie. Foto flickr.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: